Projekty

Zespół budynków mieszkalnych Mozaika Mokotów, Warszawa

Pobierz pdf

Opis projektu

  • Rok:
  • Inwestor: Layetana Developments Sp. z o.o.
  • Powierzchnia: 15 420 m²
  • Faza: Zrealizowany
  • Lokalizacja: Warszawa

Teren inwestycji zlokalizowany jest w Warszawie, w dzielnicy Mokotów.

O charakterze zaproponowanych rozwiązań architektonicznych zadecydowała chęć znalezienia spójnych, współczesnych w wyrazie, odpowiedzi dla inspiracji płynących z dwóch różnych kierunków. Z jednej strony, lokalizacja skłaniała nas do czerpania z najlepszych wzorców przedwojennej architektury warszawskiego modernizmu. Z drugiej strony, inspiracje wypłynęły ze strony hiszpańskiego inwestora z Barcelony – firmy Layetana Developments.

Główną zasadę projektową zrealizowaliśmy poprzez ukształtowanie siedmiokondygnacyjnych wysokich części zewnętrznych całego kompleksu, i domknięcie ich w wyraźne ramy, odcinające się w bryle budynku zarówno kolorystycznie, jak i materiałowo.

Poziome linie stropów, wyznaczyły  rytm i określiły granice dla wypełniających je powtarzalnych modułów. Budynki zyskały czytelną zasadę kompozycyjną – stały się układanką zbliżonych do siebie gabarytami elementów, budujących tektonikę elewacji- wysokich drewnianych okien typu porte-fenêtre , ażurowych aluminiowych żaluzji oraz paneli z mlecznego szkła i okładziny o drewnianej fakturze. Geometrycznego rygoru i elegancji dodały elewacjom pasma stalowych balustrad wypełnionych szkłem.

Dominującą funkcją projektowanego zespołu jest funkcja mieszkalna. Na ostatnich kondygnacjach w częściach wyższych umieściliśmy dwupoziomowe penthousy. Strefa przyziemia budynków została częściowo przeznaczona na lokale usługowe, natomiast garaż wraz z pomieszczeniami technicznymi został zlokalizowany w kondygnacji podziemnej.